Witaj w dziale ważnych informacji dla rodziców. Polecamy szczególnie rodzicom naszych nowych uczestników, aby zapoznali się z informacjami i wskazówkami zawartymi w tym dziale. W trosce o bezpieczeństwo Waszych dzieci i ich dobre samopoczucie opracowaliśmy specjalny dział, gdzie można przeczytać ważne wskazówki dotyczące udziału dzieci w organizowanych przez Europejskie Centrum Kształcenia koloniach i obozach.


PRZYGOTOWANIE DZIECKA

Transport uczestników kolonii

Na miejsce organizacji wypoczynku uczestnik może zostać przywieziony przez rodziców lub wybrać transport zorganizowany przez organizatora. Miasta, z których organizowany jest transport są wymienione w umowie. Dokładne informacje o transporcie (dzień, godzina i miejsce zbiórki) podawane są na 14 dni przed rozpoczęciem turnusu na stronie TUTAJ. Za uczestników w trakcie transportu odpowiedzialni są opiekunowie – wychowawcy kolonijni.

Bagaż
W przypadku wszystkich naszych kolonii, wymagane jest, aby dzieci były spakowane do walizek, które posiadają kółka i rączki transportowe lub plecaki, co umożliwia bezproblemowe transportowanie bagażu dziecka. Należy pamiętać, że w transporcie zorganizowanym, dziecko musi samodzielnie transportować swój bagaż na trasie wyjścia z pociągu do autokaru oraz na trasie wyjścia z autokaru do swojego miejsca zakwaterowania.

Ile ubrań dać dziecku i jak przygotować dziecko do wyjazdu?
Najważniejszym elementem bagażu dziecka jest bielizna. Proponujemy, aby każde dziecko posiadało minimum tyle kompletów bielizny ile jest dni turnusu (plus jedna dodatkowa para). Koniecznie dziecko powinno mieć piżamę (a jeśli dziecko nie śpi w piżamie w domu, to powinno mieć specjalną bieliznę do spania).

Dziecko powinno posiadać również:
–  dzieci muszą mieć swój śpiwór, komplet sztućców i komplet nietłukących talerzy lub menażkę
– bluzę z długim rękawem;
– koszulki z krótkim rękawem (z materiałów naturalnych);
– 1 parę butów sportowych; 1 parę obuwia domowego (najlepiej tzw. klapki, które jednocześnie będą służyły jako obuwie kąpielowe pod prysznicem);
– 1 parę obuwia pełnego (do zwykłego chodzenia);
– kurtkę przeciwdeszczową i jednocześnie chroniącą od wiatru;
– czapkę z daszkiem lub chustkę na głowę;
– 1 – 2 pary krótkich spodenek;
– ubranie sportowe (koszulkę i spodenki sportowe);
– 1 para długich spodni – codziennych.
– kąpielówki

Dodatkowo, każdy uczestnik turnusu powinien posiadać:
– leki na chorobę lokomocyjną (jeśli dziecko na nią choruje);
– paczkę chusteczek higienicznych;
– krem ochronny z wysokim filtrem UV/UVB minimum 40;
– środek chroniący przed ukąszeniami komarów;
– środki higieny osobistej (pasta do zębów, szczoteczka do zębów, mydło, szampon lub inne środki do mycia ciała i włosów);
– 2 ręczniki (1 kąpielowy i 1 mały);
– inne środki kosmetyczne i do higieny osobistej (grzebień, podpaski – tampony higieniczne, płyny do higieny intymnej itp. środki niezbędne do zachowania higieny osobistej i własnego komfortu);
– mały plecak lub torba (aby dziecko mogło spakować do niego prowiant na drogę powrotną lub na wycieczki);
– piórnik, z wyposażeniem niezbędnymi do notowania i rysowania.

Przedmioty, klasyfikujące się pod ostre (np. scyzoryk, nóż) i zabrane przez dzieci wyłącznie za zgodą rodziców będą przechowywane przez kadrę i wydawane tylko wtedy, kiedy możliwe będzie ich użycie pod okiem opiekunów.

Rozmowa z dzieckiem
Duża grupa dzieci i młodzieży uczestniczy w naszych koloniach od wielu lat. Dlatego też poniższą informację w większości kierujemy do rodziców naszych nowych uczestników kolonii, którzy zwyczajnie nie znają naszej firmy i mają różne pytania w związku z wyjazdem dziecka na dany turnus. Prosimy bardzo dokładnie przeczytać poniższy tekst i wskazania:

  1. Należy zapoznać dziecko z regulaminem obowiązującym na turnusach organizowanych przez Europejskie Centrum Kształcenia (prosimy przedyskutować ważne kwestie dotyczące bezpieczeństwa na turnusie, które są określone w regulaminie).
  2. Należy przygotować dziecko do turnusu m.in. przez rozmowę na temat rozwiązywania konfliktów między uczestnikami, zgłaszania wszelkich problemów wychowawcy, informowania wychowawcy o wszelkich aspektach zdrowotnych i innych potrzebach lub problemach, które mogą wyniknąć w czasie trwania turnusu.
  3. Szczególnie należy zwrócić uwagę dziecku, że wszystkie problemy, potrzeby, sytuacje zdrowotne muszą w pierwszej kolejności być zgłoszone wychowawcy, gdyż to właśnie wychowawca zastępuje rodzica w czasie trwania turnusu i może najszybciej zareagować jeśli dzieje się coś złego lub powstanie jakikolwiek problem z którym dziecko nie potrafi sobie poradzić.
  4. Prosimy także w rozmowie z dzieckiem szczególnie wskazać, że to wychowawca pracujący na turnusie może najszybciej zareagować na potrzeby dziecka, a nie rodzic. Rodzic jest oddalony od miejsca organizacji turnusu i nie może natychmiast zareagować na potrzeby dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby dziecko wszystkie problemy, potrzeby, aspekty zdrowotne i wszelkie inne zapytania kierowało do WYCHOWAWCY.

CZĘSTE PYTANIA

Zdajemy sobie sprawę, że nasi nowi klienci mogą mieć bardzo różne doświadczenia w kontakcie z innymi organizatorami kolonii oraz kadrą pracującą na tych turnusach. Mamy też świadomość, że rodzic, który wysyła pierwszy raz swoje dziecko na kolonie lub wysyła dziecko na kolonie z nowym organizatorem jest pełen obaw. Zapewne zadajecie sobie wiele pytań związanych z udziałem Waszego dziecka w kolonii lub obozie. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na standardowe pytania, które rodzą się w głowach rodziców przed wyjazdem dziecka na kolonie.

Czy jest możliwy kontakt z kadrą podczas trwania turnusu?
Podczas trwania turnusu rodzice mają możliwość kontaktowania się w sprawach wychowawczych i wszelkich problemowych oraz zdrowotnych z kierownikiem turnusu.

Po przydziale do poszczególnych grup, dzieciom zostaną przekazane także telefony do swoich wychowawców, które będą mogły podać rodzicom.

Czy uczestnicy maja możliwość robienia zakupów? Ile Pieniędzy przekazać dziecku?
Mogą zdarzyć się grupowe wyjścia do sklepów pod opieką wychowawców.

Istnieje możliwość zdeponowania pieniędzy u wychowawców – jest to najpewniejsza metoda przechowywania pieniędzy przez dziecko. Prosimy jednak o pozostawienie dla dziecka odpowiednio rozmienionych pieniędzy, ponieważ wychowawcy nie są w stanie rozmieniać każdorazowo banknotów o wysokich nominałach.

Organizator kolonii nie ponosi odpowiedzialności za pieniądze, które nie zostały zdeponowane u wychowawcy.

Czy dziecko może zabrac kamerę, aparat fotograficzny itp.?
Cenne przedmioty (takie jak aparaty fotograficzne, telefony komórkowe inne urządzenia wartościowe) powinny być zdeponowane u wychowawców. Jeśli dziecko nie zdeponuje wartościowych przedmiotów u wychowawcy, to organizator nie ponosi odpowiedzialności za ich utratę lub zniszczenie. Prosimy nie dawać dzieciom na turnusy cennych urządzeń elektronicznych i najnowszych modeli telefonów komórkowych.

Czy uczestnik może zabrać ze sobą telefon komórkowy?
Tak, jednak należy dostosować się do kilku zasad:
1. Uczestnik turnusu nie może wynosić telefonu komórkowego z pokoju za wyjątkiem wycieczek i wyjść. Uczestnicy zostaną poinformowani kiedy można zabrać ze sobą telefon komórkowy.
2. W czasie obowiązywania ciszy nocnej tj. od 22:00 do 8:00, telefon komórkowy uczestnika MUSI być wyłączony z sieci.
3. Uczestnik turnusu może zabierać swój telefon na wycieczkę autokarową i na kąpielisko (dopuszczamy, ale nie zalecamy).

Jak sprawdzić prawne aspekty organizacji kolonii?
Organizatorem kolonii jest Europejskie Centrum Kształcenia z siedzibą w Raciborzu, wpisane do rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Marszałka Województwa Śląskiego oraz posiada gwarancję ubezpieczeniową AXA DIRECT

Europejskie Centrum Kształcenia każdy z organizowanych turnusów rejestruje w Kuratorium Oświaty w Rybniku Rejestrację każdego turnusu można sprawdzić na stronie: http://wypoczynek.men.gov.pl/

Czy kadra jest odpowiedzialna?
W przypadku naszego biura cała kadra jest znana organizatorowi wypoczynku i w większości są to osoby, które pracują na naszych koloniach lub prowadziły specjalistyczne zajęcia na naszych turnusach w latach poprzednich. Możemy zapewnić, że nasza kadra jest bardzo starannie dobierana i szczegółowo sprawdzana z zakresu metodyki pracy na placówkach wypoczynku, bez względu na posiadane wykształcenie i uprawnienia.

Czy kadra potrafi pracować z dziećmi?
Zatrudniane przez nas osoby posiadają doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Większość naszej kadry to osoby, które w czasie roku szkolnego pracują zawodowo lub społecznie z dziećmi i młodzieżą.

Ile dzieci będzie pod opieka jednego wychowawcy?
Maksymalnie na 1 wychowawcę przypada ok. 15 uczestników.

Czy dzieci są ubezpieczone?
Obowiązkiem ustawowym organizatora wypoczynku, który jest organizatorem turystyki jest objęcie uczestników danego turnusu tzw. ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Nasi uczestnicy są objęci ubezpieczeniem od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków.